Choć mówi się, że wszystko w sztuce już było, to jednak trash art jawi się jako forma szalenie współczesna. My, ludzie XXI wieku produkujemy na co dzień niezliczone ilości odpadów. Artystom jednak nie wystarczy zwyczajny recykling czy segregacja. Popularną formą ekspresji jest już od wielu lat tworzenie ze śmieci (wystarczy wspomnieć rzeźby Władysława Hasiora, prace Jeana Tinguely, Leo Sewell’a…). Odpady są wykorzystywane jako surowce dla kreowania dzieł sztuki. Mogą inspirować właśnie tym, że zostały odrzucone, uznane za niepotrzebne, a przecież wkładając w pracę wystarczająco dużo wysiłku i wyobraźni można wydobyć z nich piękno. Często patrząc na gotowe obrazy czy rzeźby nie sposób zauważyć, czym pierwotnie były.

Popularni artyści nurtu trash art.

Do popularniejszych artystów nurtu trash art zaliczamy :
Hansa Jürgena Schulta (szerzej znanego jako HA Schult), którego instalacja „Trash People” z roku 1996 roku składała się z tysiąca rzeźb ludzi naturalnej wielkości, wykonanych z różnego rodzaju odpadów (warto dodać, że artyście pomagało niemal 30 asystentów podczas półrocznej pracy nad dziełem);
Bernarda Prasa – twórcę kolaży – portretów osób znanych i szanowanych , a także reprodukcji znanych dzieł – ze śmieci;
Roberta Bradforda – komponującego niesamowicie kolorowe rzeźby z elementów zużytych już zabawek;
Enrique’a Conde – wykorzystującego w pracy zużyte części z komputerów.

Śmieci jako nowe zjawisko.

Śmieci przekształcone w dzieło sztuki zyskują nową jakość i miejsce w przestrzeni publicznej. Jeszcze inną odmianą „twórczego recyklingu” jest wykorzystywanie śmieci jako użytecznego tworzywa do produkcji obiektów funkcjonalnych. Śmieci są wykorzystywane powtórnie m.in. przez architektów, projektantów przedmiotów codziennego użytku. Idea ta jest o wiele bliższa ekologii – wykorzystuje bowiem nie tylko odpady mające jakiś „potencjał” artystyczny, ale wszelkiego rodzaju surowce (jak plastykowe butelki, plandeki), które mogą stać się funkcjonalne.

Udostępnij :)

Leave A Reply