Segregowanie śmieci to nie tylko sposób na usprawnienie utylizacji oraz odzysku odpadów. To również wyraz troski o dobro naszej planety. Szacuje się, że każdy z nas „produkuje” rocznie około 350 kilogramów śmieci. Mnożąc to razy ilość obywateli i dodając liczone osobno odpady przemysłowe otrzymane sumy mogą przyprawić o zawrót głowy. Systematyzacja śmieci na podgrupy – z uwagi na rodzaj surowca, z którego składa się odpad – pozwala znacząco ograniczyć ich ilość. Przyczynia się do tego powtórne wykorzystanie surowców.

Segregacja do pojemników.

Warto przy tym pamiętać, że plastikowa butelka może rozkładać się nawet 800 lat, podczas gdy jej powtórne wykorzystanie pozwala oszczędzić nawet do 80% energii, jaką przeznacza się na wyprodukowanie nowej butelki. Dobrze przeprowadzona segregacja śmieci nie jest trudna. Zwłaszcza, że można zaopatrzyć się w specjalne pojemniki zaopatrzone w kilka komór. Dzięki sortowaniu śmieci uzyskujemy nie tylko surowce wtórne i oszczędzamy energię. Prócz tego chronimy atmosferę – wprowadzanych jest do niej zdecydowanie mniej zanieczyszczeń. Segregacja ma także wpływ na czystość rzek i innych wód – redukowane jest bowiem wytwarzanie ścieków. Na procesie segregacji zyskuje cała planeta – zmniejsza się zanieczyszczenie gleby, zużycie cennych surowców (jak drewno, aluminium…). Segregacja to dopiero pierwszy etap recyklingu. Jednakże od jej prawidłowego wykonania zależy bardzo wiele. Poprawne segregowanie obejmuje nie tylko podział, ale także właściwe składowanie odpadów.

Prawidłowe postępowanie.

Butelki plastikowe zgniatamy, dzielimy szkło ze względu na kolor, oddzielamy papier i tekturę. Śmieci przed wyrzuceniem nie trzeba myć, ale opakowania po kosmetykach czy plastikowe kubki po jogurtach trzeba dokładnie opróżnić z zawartości. Elektrośmieci wyrzucamy tylko w przeznaczonych do tego miejscach, podobnie przeterminowane lekarstwa. Takie odpady wymagają szczególnej ostrożności. Segregacja śmieci jest korzystnym rozwiązaniem również z ekonomicznego punktu widzenia – ogranicza bowiem zużycie energii, pozwala na wtórne wykorzystanie surowców, a także pozwala obniżyć koszty wywozu odpadów (choć z tym ostatnim w naszym kraju bywa różnie).

TAGI: Utylizacja, odzyskiwanie odpadów, zanieczyszczenie gleby, czystość rzek, zużycie surowców, właściwe  składowanie odpadów.

Udostępnij :)

Leave A Reply