Ekologiczne życie nie jest trudne i dostępne jedynie dla osób dobrze sytuowanych. Każdy może zadbać o to, by otaczające go środowisko było jak najmniej przez niego degradowane i eksploatowane. W dodatku wystarczy przestrzegać prostych, i w większości mało kłopotliwych zasad. Porady ekologiczne dotyczące życia codziennego są obecne zarówno w specjalistycznej, jak i codziennej prasie, na portalach internetowych, w programach telewizyjnych.

Rola telewizji w edukacji ekologicznej.

Często, mimo pozornej oczywistości, są potrzebnym elementem rzeczywistości medialnej. Przypominają bowiem, że środowisko potrzebuje naszego zaangażowania. W dodatku uświadamiają nam, że żyjąc zgodnie z ekologicznymi zasadami możemy zaoszczędzić – m.in. na rachunkach. Zużycie energii można zmniejszyć na wiele sposobów – zaopatrując się w energooszczędne sprzęty RTV, AGD, częściej wyłączając światło, korzystając ze specjalnych żarówek. Również ograniczenie kosztów ogrzewania nie musi być trudne. Wystarczy korzystać z grzejników tylko kiedy to konieczne (nigdy wtedy, gdy nie ma nas w domu), nie zwiększać temperatury nadmiernie (19 – 21 stopni to optymalna wielkość, lepsza również dla naszego zdrowia). Warto zadbać też o uszczelnienie okien, drzwi, aby ciepło nie „uciekało”. Oszczędność wody jest równie często poruszanym tematem. Teoretycznie wszyscy wiedzą, jak się do tego zabrać.

 Dobre przyzwyczajenia.

W praktyce – zapominają wykorzystać informacje. Aby utrwalić sobie te zasady można jednak skorzystać z „przypominajek” na co dzień: kupić ładny kubeczek do płukania zębów po myciu, ustawić pod prysznicem chłodną temperaturę (nie tylko skróci czas prysznica, ale też korzystnie wpłynie na jędrność skóry). Poza oszczędnością surowców warto pamiętać też o sortowaniu odpadów, które jest już prawnie obowiązkiem. Możemy jednak zrobić znacznie więcej, niż tylko segregować śmieci. Nienoszone ubrania na przykład można podarować organizacji humanitarnej, zamiast wyrzucać, podobnie stare zabawki. Powtórne wykorzystanie rzeczy może być także świetną zabawą – nic nie cieszy tak, jak samodzielnie skonstruowany praktyczny drobiazg, torba na zakupy czy ozdoba. A jak po takiej twórczej pracy posprzątać? Również przy pomocy ekologicznych produktów. Czyszczenie sodą oczyszczoną, cytryną czy octem jest nie tylko skuteczne, ale i niedrogie. W dodatku wykorzystywane przy sprzątaniu ekologiczne detergenty są bezpieczniejsze dla nas.

Udostępnij :)

Leave A Reply