Jest sobota…Siedzimy na kanapie. Widząc w „Wiadomościach” coraz większą degradację środowiska naturalnego, wymieranie gatunków zwierząt wielu z nas zastanawia się, co poszło nie tak…

Po czym sięgamy po nasz butelkowany napój, włączamy wielki telewizor (choć w sąsiednim pokoju „zapomnieliśmy” wyłączyć komputera), i częstujemy się „świeżutkim” bananem, prosto z RPA.
Stop stop…Przecież zamiast dumać nad zniszczeniami, narzekać na efekt cieplarniany, można zacząć już teraz zaraz. Żyć ekologicznie. Wbrew pozorom – to bardzo proste i zarezerwowane nie tylko dla bogaczy (wiadomo bowiem ,że niektóre produkty ekologiczne jak kosmetyki, proszki czy nawet żywność nie są dostępne dla obywateli zarabiających poniżej „średniej krajowej”).
Dobra wiadomość jest jednak taka, że żyjąc ekologicznie można zaoszczędzić.
Zacznijmy od użytkownia energii elektrycznej – przecież można je ograniczyć, częściej gasząc światło, wyłączając telewizor, korzystając ze sprzętów energooszczędnych. Podobnie można oszczędzać ciepło, zwłaszcza zimą, wyłączając kaloryfery, nie zwiększając nadmiernie temperatury (korzyści będą nie tylko finansowe, wiadomo przecież ,że zbyt wysokie temperatury mogą przesuszać skórę). Oszczędzanie wody to także dobry pomysł, który nie odbije się na jakości naszego funkcjonowania. Wystarczy wprowadzić kilka zmian – szybki prysznic, unikanie korzystania z bieżącej wody przy zmywaniu, myciu zębów.
Poza tym – warto zainteresować się sortowaniem odpadów, a także powtórnym ich wykorzystaniem (dzięki oddawaniu makulatury, szkła czy innych surowców do skupów). Zapomnijmy również o korzystaniu z jednorazowych torebek (jednak rozkłada się kilkaset lat) – na rzecz toreb wielokrotnego użytku, estetyczniejszych, praktyczniejszych i tańszych.
Jeśli chodzi o kuchnię – możemy wyeliminować z niej produkty wysokoprzetworzone, importowane z bardzo odległych krajów, a wprowadzić więcej sezonowych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, od drobnych producentów. Jeśli chodzi o sprzątanie dobrze jest zdecydować się na zastąpienie detergentów ich naturalnymi odpowiednikami. Mogą to być zarówno gotowe, ekologiczne środki czystości jak i samodzielnie wykonane (z sody, cytryny, soli czy octu).
Żyjąc ekologicznie można również zintegrować się bardziej ze środowiskiem lokalnym czy znajomymi. Poprzez modne „swap party” – czyli wymiany ubrań, albo zabawek dla dzieci. Warto angażować dzieci do zabawy (także poprzez wykonywanie dla nich ekologicznych zabawek), już od małego wpajając im troskę o planetę.
Najpierw jednak trzeba…Wstać z kanapy.

Udostępnij :)

Leave A Reply