Ekologiczne domy (czyli fachowo mówiąc – domy pasywne) są popularne głównie na zachodzie, gdzie dbanie o środowisko stanowi ważny element nie tylko stylu życia, ale i gospodarki. Pierwszy dom pasywny powstał w Darmstadt w 1991 roku i dał on początek budownictwu tego typu obiektów w Niemczech (oraz sąsiedniej Austrii) na niemal masową skalę.

W Polsce ilość domów ekologicznych jest skromna (szacowana nawet nie w dziesiątkach), niemniej – w związku ze wzmożonym zainteresowaniem ekologią i wzrastającą świadomością społeczną – niebawem może to ulec zmianie. Tym bardziej, że budowa ekologicznego domu pochłania tylko trochę więcej środków, natomiast pozwala oszczędzać zarówno na ogrzewaniu jak i na użytkowaniu ciepłej wody.
Domy pasywne przez niemal cały rok są ogrzewane z pasywnych źródeł energii (a więc odnawialnych). W dużej mierze chodzi tutaj o promienie słoneczne. W domu pasywnym znajdują się także wspomagane solarnymi ekranami pompy ciepła czy kotły gazowe. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest ogrzewanie wody oraz całego domu.
Kolektory słoneczne są to urządzenia zamieniające promieniowanie słoneczne w energię cieplną. Są one montowane głównie na dachach domu. Takie instalacje składają się z : kolektorów, zbiornika solarnego z wymiennikiem ciepła, pompy zapewniającej cyrkulację między kolektorem a zbiornikiem solarnym oraz urządzeń regulacyjnych i systemu rur. Energia słoneczna jest przekazywana przez kolektory do cieczy będącej w obiegu instalacyjnym. Ciecz ta jest następnie pompowana do zbiornika, gdzie oddaje ciepło.
Aby efekty były optymalne, konieczny jest odpowiedni montaż i ustawienie solarnej instalacji. Najlepiej umieścić kolektory na dachu skierowanym na południe, o całodniowym nasłonecznieniu. Kolektory słoneczne to inwestycja wymagająca dość dużych nakładów (od około 15 – 25 tysięcy zł.), jednakże wydatek ten zwraca się w ciągu kilku lat. Jak to możliwe? Otóż kolektory pokrywają 60 % rocznego zapotrzebowania na energię potrzebną do podgrzewania wody.Jednakże instalacje solarne to nie jedyne rozwiązanie czyniące dom ekologicznym. Można również zdecydować się na pompy ciepła – czerpiące energię z wody, powietrza i gruntu. Pompa może produkować ciepło do celów grzewczych przez cały rok. Pompa ciepła pobiera energię i niezależnie od temperatury źródła jest w stanie pozyskać wystarczającą ilość energii. Jak to możliwe? W obwodzie pompy płynie ciecz o niskiej temperaturze wrzenia. W parowniku z kolei owa ciecz zmienia swój stan skupienia – jako gaz może w specjalnej sprężarce osiągnąć temperaturę do 95o C. Gaz ten trafia z kolei do wymiennika ciepła, energia przekazywana jest wodzie, a woda ogrzewa dom (lub jest wykorzystywana w inny sposób). W skraplaczu gaz – po oddaniu energii – zmienia stan skupienia na ciekły i wraca powtórnie do obiegu, mogąc znowu przyjąć następną porcję energii ze środowiska.
Sprężarka musi być co prawda zasilana z sieci energetycznej, jednak i tak 75% energii dostarczonej przez pompę pochodzi z odnawialnego (i darmowego) źródła. Można zdecydować się na różne rodzaje pomp ciepła: wykorzystujące jako źródło energii grunt, powietrze lub wodę.
Pomocne przy zatrzymaniu ciepła w domu ekologicznym mogą być także urządzenia RTV czy AGD (wytwarzające podczas pracy ciepło). Dom pasywny posiada zazwyczaj wentylację z odzyskiem ciepła, dzięki której może wykorzystać także energię cieplną z wnętrza domu.
Oczywiście aby instalacje działały poprawnie, muszą być zachowane pewne architektoniczne prawidłowości. Dom ekologiczny powinien posiadać prosty i zwarty kształt, o południowej i południowo – zachodniej orientacji ścian (to ważne ze względu na pozyskiwanie energii słonecznej). Także okna powinny spełniać kryteria – mieć określony współczynnik przenikalności, być zamontowane w wartstwie izolacji, oraz mieć właściwą powierzchnię szyb. W odpowiednio zaprojektowanym domu ekologicznym temperatura może przez cały rok utrzymywać się na stałym, optymalnym poziomie. Oprócz tego niewątpliwą zaletą jest panująca w takim domu jasność, odpowiedni mikroklimat (wilgotność powietrza). Budując dom warto pomyśleć o zainwestowaniu w odnawialne źródła energii dla niego. Nie tylko ze względu na ekologię ,ale również własny komfort oraz perspektywę przyszłych oszczędności.

Udostępnij :)

Leave A Reply