Ekologiczne życie to w dzisiejszych czasach modne sformułowanie. Wszyscy chcą być „eco”, używać produktów naturalnych, wybierać ekologiczne ubrania, brać udział w rozpropagowanych akcjach.

Jednakże – moda na ekologiczne życie może zaszkodzić naszej planecie. Powtarzanie na każdym kroku sloganów, liczne protesty etc. nic nie zmienią. Warto żyć ekologicznie w zaciszu własnego domu. Niezależnie od pozycji zawodowej czy społecznej. I bez szukania poklasku. W końcu – ekologiczne życie może przysłużyć się nie tylko środowisku, ale też naszemu zdrowiu.
Warto wprowadzić do codziennych aktywności pewne zmiany, krok po kroku. Zamiast angażować się w protesty, brać udział w konferencjach lepiej jest poświęcić więcej uwagi ekologii na co dzień. Jak? Na przykład wybierając się na zakupy. Ekologiczne zakupy to nie tylko wybór produktów fair trade, niemodyfikowanych genetycznie czy pochodzących z naszego sąsiedztwa. To również wybór odpowiedniej ilości produktów (by nie pozbywać się później jedzenia). Dobrze jest także zwrócić uwagę na rodzaj opakowania. Najlepiej by było biodegradowalne (co oznacza unikanie plastikowych kubków, butelek, wielopaków), czy pochodzące z recyklingu. Oczywiście – zakupy te powinny znaleźć się w ekologicznej torbie wielokrotnego użytku (która nie tylko lepiej spełnia swoje zadanie, ale i lepiej wygląda, i mniej – w ostatecznym rozrachunku – kosztuje). Zakupy to również wybieranie ubrań. I tutaj można dokonywać wyborów ekologicznych – na przykład zdecydować się na bluzkę z organicznej bawełny, jeansy z recyklingu czy…wizytę w second-handzie. Naturalne tkaniny ulegają biodegradacji w przeciwieństwie do sztucznych (jak spandex, poliester czy inne). Warto o tym pamiętać. Podobnie jak o wybieraniu energooszczędnych sprzętów AGD.
A poza zakupami? W domu można sprzątać przy pomocy ekologicznych środków czystości, wykorzystywać do prania np. orzechy piorące, korzystać z energii elektrycznej oraz ogrzewania z umiarem. Także oszczędzanie wody nie powinno stanowić problemu (w końcu wystarczy kilka „sztuczek” – jak szybszy prysznic, nie korzystanie z bieżącej wody przy myciu zębów czy zmywaniu, zmniejszenie strumienia spłukującego w toalecie). Dobrze jest stosować zasady recyklingu na co dzień – oddając makulaturę czy butelki do skupu, segregując śmieci. Ale też oddając stary sprzęt elektroniczny – pamiętajmy że nie wolno ich wyrzucać. Przeznaczone są do tego specjalne punkty zbiórki elektrośmieci. Także stare baterie powinny być wyrzucane do specjalnych pojemników (dostępnych np. w Rossmanach czy niektórych stacjach benzynowych). Wszystkie te działania w skali jednej osoby to niewiele, jednakże każda duża zmiana zaczyna się od małych kroków. A dodatkowo zyskujemy satysfakcję, że zamiast rozmawiać o zaletach bycia „eco” po prostu robimy swoje.

Udostępnij :)

Leave A Reply