Ekologiczny styl życia może być prowadzony od najmłodszych lat. Często właśnie narodziny dziecka skłaniają rodziców do tego, by kupować ekologiczne ubranka, pieluchy, bardziej dbać o jakość spożywanych pokarmów. Producenci odkryli to zapotrzebowanie już dawno – na rynku dostępnych jest wiele zabawek ekologicznych. Stanowią one dobrą alternatywę szczególnie dla produkowanych masowo, tanich zabawek importowanych z Chin, które nie zawsze są dla naszych maluchów bezpieczne. Zabawki ekologiczne to takie, które posiadają certyfikaty potwierdzające ich wysoką jakość oraz spełnienie określonych warunków.

Najważniejsze kryteria dla zabawek ekologicznych.

Najważniejsze kryteria, jakie powinny spełniać to: wykonanie z surowców naturalnych, odnawialnych bądź pochodzących z recyklingu (chodzi o to, by był to materiał biodegradowalny – jak drewno, tektura, naturalna bawełna); określony sposób produkcji – z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska oraz zasad fair trade ( wyrób zabawki nie może zaburzać równowagi w ekosystemie); bezpieczeństwo – przemyślana konstrukcja, nie używanie toksycznych elementów (zasady te dotyczą również opakowania). Oprócz tego ekologiczne zabawki powinny posiadać również walor edukacyjny.

Ekologiczne zabawki, a cena.

Ekologiczne zabawki nie muszą być jednak, wbrew obiegowym opiniom, drogie. Co więcej – ich kraj pochodzenia również nie jest istotny. Ich koszty mieszczą się zasadniczo w szerokim przedziale – od 20 do 300 złotych. Warto zdecydować się jednak na zakup takich zabawek, które będą służyły dziecku trochę dłużej, pobudzając jego kreatywność, oraz budując ekologiczną świadomość od najmłodszych lat. Jeśli chodzi o oznaczenie takich zabawek to są to różnego rodzaju certyfikaty. Ważne, by towar posiadał symbol CE (zgodność z europejskimi normami technicznymi), z kolei certyfikat PEFC gwarantuje zgodność z ekologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi standardami.

Udostępnij :)

Leave A Reply