W toku życia codziennego wciąż korzystamy z rozmaitych wynalazków, odkryć. Często nawet się nad tym nie zastanawiając. Tymczasem – nie w każdej codziennej aktywności tak naprawdę potrzebujemy nowoczesnych wynalazków czy skomplikowanych receptur. Czasami warto wrócić „do natury” (i przy okazji zadbać o środowisko). Na przykład podczas sprzątania. Jakim sposobem? Poniżej – kilka wskazówek, jak produkty z własnej kuchni (i nie tylko) wykorzystać do ekologicznego sprzątania.
O sodzie oczyszczonej zazwyczaj wiemy, że jest środkiem spulchniającym do ciask, czy że neutralizuje zapachy. Tymczasem ten biały proszek jest naturalną i bezpieczną dla środowiska substancją, której można użyć do czyszczenia rozmaitych powierzchni (po połączeniu z wodą), zwłaszcza tych bardzo zabrudzonych, czy prania (jako główny składnik lub jako dodatek).
Innym sposobem na pranie, usuwanie plam czy wybielanie – zarówno powierzchni szklanych (przywraca im połysk) jak i ubrań – jest użycie do sprzątania soku z cytryny. Dodatkowo cytrynowe kwasy rozpuszczają osad z kamienia (np. w czajniku bezprzewodowym), a sama cytryna, przepołowiona – pomaga neutralizować nieprzyjemne zapachy.
Inną kwaśną substancją „naturalnie czyszczącą” jest ocet. W ekologicznym sprzątaniu sprawdza się tak dobrze, ponieważ rozpuszcza nie tylko brud, kamień ale i tłuste plamy. Poza tym ocet ma działanie bakteriobójcze, pozwala usunąć osad ze sztućów, armatury, a dodatkowo – nadaje połysk. Oprócz tego podobnie jak cytryna stanowi pochłaniach zapachów. O ile jednak ocet czy cytryna nie zawsze mają swoje miejsce w naszej kuchni, to jest jednak składnik, który mamy zawsze pod ręką. Mowa o soli. Sól nie tylko może służyć za środek czyszczący, ale też dezynfekujący. Doskonale radzi sobie również z usuwaniem nalotu ze srebra (potrzeba do tego jednak kilku godzin namoczenia), a także trudnych plam (z krwi czy wina) z tkanin.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć własne mieszanki czyszczące z naturalnych składników. Oczywiście – jeśli nie mamy na to czasu zawsze można posiłkować się gotowym produktem.
W sklepach ekologicznych, zarówno stacjonarnych jak i internetowych można zaopatrzyć się w : orzechy piorące (stosowane nie tylko do prania, ale też do mycia zmywarki, czyszczenia srebra, czyszczenia szafek – a dodatkowo – wielokrotnego użytku); ekologiczne środki czystości (nie zawierające szkodliwych związków chemicznych, substancji syntetycznych czy konserwantów zapachowych) w opakowaniach nadających się do recyklingu. Sprzątanie może więc być naprawdę ekologiczne, zarówno dzięki wykorzystywaniu naturalnych środków, jak i najnowszych zdobyczy ekologii.

Udostępnij :)

Leave A Reply