Segregacja odpadów nie jest już tylko jedną z możliwości. To nasz obowiązek, i to nie jako obywateli UE, ale jako mieszkańców Planety Ziemia. Każdy z nas produkuje rocznie około 350 kilogramów różnego rodzaju śmieci. Tymczasem segregacja, świadome robienie zakupów, udział w zbiórkach makulatury czy szkła – może sukcesywnie tę ilość ograniczyć. Wiele mówi się o ekologicznym stylu życia, o kupowaniu takowych kosmetyków czy żywności, tymczasem warto pamiętać o zastanowieniu się przed poczynieniem jakichkolwiek nowych sprawunków. Jeśli już jednak decydujemy się posiadać, warto pamiętać o tym, by odpady podzielić i w miarę możliwości, nawet samodzielnie wykorzystać powtórnie.

Odpady organiczne.

W przypadku odpadów organicznych można spróbować ich kompostowania (zwłaszcza jeśli posiadamy ogródek czy działkę, a nawet roślinność na balkonie). Kompostować można we wszystkim, choć w sklepach dostępne są specjalne pojemniki. Warto zapoznać się przy tym z ogólnymi zasadami, czego do kompostownika nie wrzucać (gotowanych odpadów, mięsa, nabiału etc.). Odpady z papieru, tworzyw sztucznych, aluminium, czy szkła powinny być natomiast wykorzystywane powtórnie. Prawidłowe składowanie takowych obejmuje: dzielenie plastikowych butelek i ich nakrętek, zgniecenie wszelkich większych kartonów, butli, pojemników. Inne odpady – takie jak przeterminowane lekarstwa, stary sprzęt AGD czy zużyte baterie i akumulatory można oddawać w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach.

Segregacja odpadów.

Segregowanie odpadów jest nie tylko korzystne dla środowiska. To również oszczędność dla światowej gospodarki: wyprodukowanie puszki aluminiowej z surowca wtórnego pozwala zaoszczędzić nawet do 95 % energii, która byłaby potrzebna, by aluminium wydobyć z pierwotnych surowców. Wyprodukowanie plastikowej butelki z „odzysku” redukuje zużycie energii o 80%, produkcja papieru z makulatury – o 64 % (dodatkowo oszczędzając cenne „płuca ziemi” – drzewa), a butelki szklanej – o 21 %. Segregowanie odpadów na zatem uzasadnienie zarówno ekologiczne, ekonomiczne, jak i estetyczne.

TAGI: Segregacja odpadów, oszczędności dla gospodarki, powtórne wykorzystanie produktów, kompostowniki.

Udostępnij :)

Leave A Reply