Ekologiczne produkty najczęściej kojarzą nam się z jedzeniem organicznym. Oczywiście stanowi ono ważny sektor rynku, niemniej nie należy zawężać całego pojęcia „produktów” tylko do tej kategorii. Żywność ekologiczna to taka, przy której produkcji nie używa się pestycydów czy sztucznych nawozów. Poza tym środowisko naturalne nie jest obciążane podczas dalszej obróbki „surowca”, a społeczność lokalna ma swój udział w zyskach (rozwija się rolnictwo czy dany region). Żywność organiczna nie sprowadza się jedynie do produktów roślinnych.

Ekologiczne gospodarstwa.
W ekologicznych gospodarstwach hodowane są zwierzęta (karmione naturalnego pochodzenia paszami). Przetwarzanie żywności również przebiega w sposób „wyjątkowy” – bez użycia konserwantów, słodzików, utwardzonych tłuszczów i innych tego typu środków. Normy, jakie musi spełnić produkt, by zyskać miano ekologicznego są wysokie. Ma to odzwierciedlenie w cenie (niestety) – organiczne produkty są droższe od tych „zwyczajnych” o kilkadziesiąt procent. A szkoda, bo żywność ekologiczna zawiera minimalne ilości szkodliwych substancji, za to dużą dawkę składników odżywczych. Innymi zdobywającymi ostatnimi czasy popularność produktami ekologicznymi są kosmetyki. Wyróżniają się one tym, że w ich składzie dominują surowce naturalne. Muszą one pochodzić z upraw ekologicznych (nie wykorzystujących sztucznych nawozów etc.).

Ekologiczne kosmetyki.

Skład kosmetyków ekologicznych jest ściśle regulowany – nie mogą znajdować się w nich związki syntetyczne (poza kilkoma dopuszczonymi). Proces produkcyjny również musi przebiegać z niewielkim udziałem energii, oraz wydzielać jak najmniej toksyn. Dopiero spełniając niezbędne wymagania kosmetyk może uzyskać certyfikat organizacji ekologicznej. Posiadanie takowego daje pewność, że skład kosmetyku jest pochodzenia naturalnego (tutaj udział procentowy zależy od konkretnego certyfikatu, od 75 – 95%), nie zawiera substancji petrochemicznych (parafiny, silikony, oleje), syntetycznych barwników, aromatów i nie był testowany na organizmach żywych. Normy dotyczą także opakowań, które powinny być biodegradowalne. Oczywiście wszystkie te kryteria – podobnie jak w wypadku żywności – odbijają się na cenach produktów. Co ciekawe można znaleźć także tanie ekologiczne kosmetyki (choć pozbawione certyfikatów) – warto dokładnie czytać składy tego typu preparatów. Poza żywnością i kosmetykami na rynku produktów ekologicznych można zaopatrzyć się również w: organiczne środki do czyszczenia, biodegradowalne materiały biurowe, ubrania wykonane z ekologicznych materiałów, a także wiele akcesoriów z przetworzonych śmieci, zabawek z recyklingu…Wyobraźnia producentów może wydawać się niewyczerpana. W dodatku coraz więcej z tych produktów jest dostępnych również w Polsce.

TAGI: Jedzenie organiczne, żywność ekologiczna,gospodarstwa ekologiczne, kosmetyki ekologiczne, biodegradalne opakowania.

Udostępnij :)

Leave A Reply