Współcześnie zdarza się, że coś, co kiedyś było oczywiste, po modyfikacjach staje się właśnie elementem ekologicznego stylu życia. Tak właśnie stało się z ekologicznymi pieluchami. Kiedyś nie do pomyślenia było, by wykorzystywać inny ich rodzaj, niż wielokrotnego użytku. Później pojawiły się jednorazowe pieluszki. Ich popularność powoli jednak przemija i to właśnie na rzecz pieluch wielokrotnego użytku. Jednak te nie stanowią już, jak kiedyś, prostego skrawka tetry czy innego materiału.

Różne rodzaje pieluch.

Możemy wyróżnić co najmniej kilka rodzajów pieluch wielokrotnego użytku. Występują zatem uniwersalne, jednorozmiarowe wersje (regulowane napami, troczkami czy rzepami) oraz w wielu rozmiarach. Na rynku można dostać także pieluchy złożone z formowanki i otulacza (zszytych ze sobś różnych materiałów, zapinanych na zatrzaski, rzepy bądź wiązanych) – w tym wypadku to otulacz pełni funkcję utrzymywania całości „na miejscu”. Innym rodzajem pieluch są wersje z wszytą w otulacz formowaną pieluszką , oraz takie, które są zaopatrzone w specjalną „kieszonkę”, w której umieszcza się wkład chłonny (chyba najwygodniejszy wariant, szybkoschnący, pozwalający na długotrwałe użytkowanie ze względu na uniwersalny rozmiar). Wciąż jeszcze istnieje opcja, by skorzystać z klasycznego, tetrowego rozwiązania, niemniej jednak ten sposób jest najmniej komfortowy i nie zapewnia takiej ochrony jak nowoczena generacja pieluszek ekologicznych. W przypadku pieluch z superchłonnym wkładem warto pamiętać o tym, by zaopatrzyć się w większą ilość takich wkładów. Możemy wyróżnić kilka ich rodzajów, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane (np. z mikrofibry – niezwykle chłonne, zatrzymujące wilgoć; bambusowe – uwalniające niewielką wilgoć i ułatwiające naukę korzystania z nocnika, zalecane zatem dla dzieci nieco starszych; z mikropolaru – składane, wielowarstwowe wkłady na noc o większej chłonności i inne). Pieluchy wielorazowe mają tak zalety, jak i wady. Coraz więcej świadomych ekologicznie matek decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Co przemawia na jego korzyść?

Pieluchy wielokrotnego użytku.

Przede wszystkim pieluchy wielokrotnego użytku są hipoalergiczne, nie powodują podrażnień, są przewiewne. Ich zakup wiąże się co prawda ze sporym wydatkiem (skompletować trzeba od razu kilkanaście pieluszek i wkładów, w różnych rozmiarach), niemniej – koszt ten zwraca się w miarę użytkowania. Ponad to ekologiczność takich pieluch jest niezaprzeczalna – wystarczy uzmysłowić sobie, że aby wyprodukować zapas pieluch jednorazowych dla jednego dziecka należy poświęcić kilka drzew, niezliczone ilości ropy (szklanka na jedną pieluchę). Do wad pieluch wielorazowych można zaliczyć ich mniejszą chłonność – jednak ma ona także swoje zalety. Skóra dziecka jest bowiem mniej narażona na podrażnienia, na działanie substancji chemicznych oraz na alergie.

Udostępnij :)

Leave A Reply