Stało się. Zapanowała moda na ekologiczne życie. Z jednej strony – widać w tym pewien snobizm, jednak z drugiej – chęć powrotu do natury może być korzystna nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia, samopoczucia i… wyglądu.

Nie chodzi tylko o jedzenie tzw. zdrowej żywności czy przebywanie na łonie przyrody. Prawdziwym hitem stają się od jakiegoś czasu kosmetyki ekologiczne. Niestety wielu producentów próbuje na tym skorzystać i wypuszcza na rynek produkty „naturalne” (opatrzone odpowiednim designem, reklamowane jako „pochodzące prosto z natury”…). Tymczasem kosmetyki takie niewiele z ekologicznymi mają wspólnego. Co charakteryzuje kosmetyk ekologiczny?
Przede wszystkim – w składzie takich preparatów nie mogą znajdować się związki syntetyczne (poza kilkoma dopuszczonymi), a muszą dominować surowce naturalne. Ponad to sposób, w jaki owe surowce są pozyskiwane i hodowane, również podlega ścisłym regulacją. Rośliny i substancje organiczne muszą pochodzić z upraw ekologicznych, gdzie nie używa się nawozów sztucznych ani organizmów modyfikowanych genetycznie. Proces produkcji również jest pod kontrolą: nie może być technologicznie skomplikowany ani wymagać zbyt dużych nakładów energii, a przede wszystkim – nie powinien generować toksycznych produktów ubocznych. Zarówno stosowanie kosmetyków ekologicznych jak i ich produkcja mają być przyjazne dla środowiska naturalnego.
Kosmetyku spełniające wszystkie te wymogi mogą starać się o certyfikat jednej z organizacji ekologicznych. Posiadanie takiego loga daje nam, konsumentom pewność, że : skład kosmetyku jest co najmniej w 75 % pochodzenia naturalnego, nie sporządzono go z martwych zwierząt, nie zawiera substancji petrochemicznych (parafiny, silikony, oleje), sztucznych aromatów czy barwników, a preparat nie był testowany na zwierzętach. Często także opakowanie jest biodegradowalne.
Oczywiście – jak każdy produkt, kosmetyki ekologiczne mają swoje zalety, ale i wady. Do niewątpliwych zalet należy to, że są przyjazne dla środowiska. W większości również – nie wywołują uczuleń, działają w sposób pozytywny na skórę, włosy, czy paznokcie. Ale uwaga – także naturalne substancje mogą uczulać. Często mówi się o tym, że kosmetyki ekologiczne są bardzo drogie. To tylko częściowo prawda- można bowiem znaleźć również tanie kosmetyki, prawdziwie ekologiczne (choć pozbawione certyfikatów, których uzyskanie kosztuje). Jeśli chodzi o skuteczność tego typu preparatów, to wszystko zależy od tego, czego oczekujemy po danym produkcie. Dobrze jest przemyśleć zakup kosmetyków ekologicznych, jednak należy pamiętać, że nie muszą one stanowić podstawy pielęgnacji. Warto za to decydować się na preparaty nie testowane na zwierzętach.

Udostępnij :)

Leave A Reply