Większość z nas ekologiczne życie na co dzień kojarzy z jedzeniem zdrowej żywności i segregacją śmieci. Czasami również oszczędzaniem energii czy wody. Tymczasem również podczas sprzątania możemy korzystać z rozwiązań korzystnych dla środowiska.
Zwykłe detergenty rozumiemy jako środki czyszczące, nabłyszczające, wybielające czy pozostawiające ładny zapach. Niestety – choć coraz bardziej zwracamy uwagę na skład kosmetyków do ciała czy etykiety żywności – wciąż w większości używamy detergentów zawierających ogromną ilość związków chemicznych. Producenci wciąż kuszą nas nowymi zapachami, właściwościami (jak neutralne dla skóry pH), oraz rosnącą efektywnością w usuwaniu brudu, plam czy osadów. Tymczasem niewiele mówi się o wpływie detergentów na środowisko.
A przecież można podczas sprzątania sięgać po ekologiczne środki czyszczące. Z korzyścią dla nas i dla planety. Środki takie ulegają bowiem biodegradacji, są produkowane na bazie naturalnych
surowców roślinnych (odnawialnych) oraz surowców mineralnych. Nie zawierają konserwantów, barwników, fosforanów, wybielaczy i innych substancji alergizujących. Mogą być z powodzeniem stosowane przez alergików. Ich skuteczność w walce z zabrudzeniami również jest godna polecenia. Specjalne płyny do naczyń, środki do czyszczenia glazury, szyb, podłóg, proszki i płyny do prania, wybielacze, nabłyszczacze a nawet ekologiczne ściereczki do sprzątania. Stanowią jest dobre rozwiązanie dla wegan (wykonane wyłącznie z substancji roślinnych, nie testowane na zwierzętach). Produkty te często posiadają również odpowiedni certyfikat i nierzadko są wytwarzane zgodnie z zasadami fair trade. Niestety – jest jedna wada ekologicznych detergentów. Ich cena. W większości są bowiem kilkakrotnie droższe niż zwyczajne produkty czyszczące. Troska o planetę może nas kosztować dość drogo, chyba że zdecydujemy się na samodzielne wytwarzanie ekologicznych środków czystości (z sody, cytryny czy octu), albo będziemy „polować” na okazję w sklepach internetowych i hurtowniach produktów ekologicznych.

Udostępnij :)

Leave A Reply