Większość z nas ekologiczny styl życia kojarzy jedynie z segregowaniem odpadów, oszczędzaniem energii, wody, kupowaniem zdrowej żywności…Ów sposób na życie nie wydaje się zbyt ekscytujący. Wręcz przeciwnie – ekologiczne jedzenie dla laików to „bezsmakowe” pasty czy vegeburgery, przywiędłe, nikczemnej wielkości marchewki, a ekologiczne zabawki – no cóż…kartonowe pudełka i pieczątki z ziemniaka. Tymczasem rynek staje się coraz bardziej świadomy na potrzeby osób pragnących prowadzić ekologiczny styl życia. Bo bycie eko to nie tylko moda.

Ekologiczne produkty.

To gigantyczne źródło zysku dla producentów (ale z drugiej strony również ratunek dla naszej planety). Współcześnie można się na przykład zaopatrzyć w ekologiczne akcesoria biurowe (dostępne w niższych cenach przy zakupie hurtowym). Są wśród nich długopisy wykonane z plastiku, który… wyprodukowano na bazie skrobi, w związku z czym przybory do pisania są biodegradowalne. Ale też w przewodową mysz optyczną, z obudową bambusową, w pendrive, którego obudowę wykonano w 100 % z odzyskanych surowców. A wszystko to w wielu kolorach i wzorach. Bo ekologiczne akcesoria wcale nie muszą być nudne. Także wielbiciele gadżetów znajdą coś dla siebie – np. latarkę zasilaną energią słoneczną (czas ładowania – 6 godzin, użytkowanie ciągłe – do 1,5 godziny). Wspomniane zabawki ekologiczne również nie należą do nudnych.

Technologia solarna.

Solarna samochodziki, samoloty czy motyle są wykonane z ekologicznych materiałów i posiadają wbudowany słoneczny kolektor. Zabawka wystawiana na działanie promieni słonecznych ma zdolność poruszania się – i to bez użycia baterii. Promienie słoneczne są użytkowane również w urządzeniach dla dorosłych, takich jak kolektory słoneczne. Stanowią one jeden z najważniejszych elementów domów pasywnych (z których, co ciekawe, pierwszy powstał już w 1991 roku, w niemieckim Darmstadt). Ekranami solarnymi wspomagane są zarówno pompy ciepła, jak i kotły gazowe – kolektory zamieniają bowiem energię słoneczną w cieplną. Umieszcza się je na dachach domów. Oczywiście koszt takiej inwestycji nie należy do niskich. Należy jednak pamiętać, że aby być eko niekoniecznie trzeba wdrażać w życie wszystkie, nawet najdroższe rozwiązania. Czasami wystarczy drobny gest – zamiana torby foliowej na tę wykonaną z przetworzonych materiałów, wielokrotnego użytku.

Udostępnij :)

Leave A Reply