Ekologiczne zasady mówią, że nie warto zbyt mocno ingerować w naturę. Może się to obrócić tylko przeciwko nam (czego zresztą dowody są widoczne w historii). Prowadząc ogród warto zapewnić roślinom maksimum komfortu. Wybierając gatunki dobrze jest mieć na uwagę warunki klimatyczne. W ogrodzie nie powinno zabraknąć kwiatów (których nektar stanowi pożywienie dla wielu stworzeń, jak owady czy ptaki), a także drzew, które stanowią doskonały filtr powietrza.

Ekologiczne prowadzenie ogrodu.

Nie warto natomiast sadzić zbyt wielu iglaków – zakwaszają bowiem ziemię. Zamiast zwykłego ogrodzenia można zainwestować w żywopłot – takie rozwiązanie będzie lepsze dla mikroklimatu i pozytywnie wpłynie na roślinność ogrodu. Ekologiczne prowadzenie ogrodu oznacza również wzmożoną troskę o zużycie wody, energii. W celu oszczędności wody można m.in. zbierać deszczówkę, tworzyć powierzchnie przepuszczalne które łatwiej nawodnić – np. ze żwiru, płyt ekologicznych, z piaskową podsypką), a także…ograniczyć podlewanie (lepiej robić to rzadziej, ale większą ilością wody). Można też zaopatrzyć ogród w automatyczny system nawadniania (z czujnikami wilgotności).

Oszczędzanie, a ekologia.

Oszczędność energii natomiast wiąże się z nieużywaniem elektrycznych przedmiotów do podcinania, podlewania czy nawożenia. Jeśli coś może być wykonane przy pomocy siły mięśni – dlaczego decydować się na inną możliwość? Prowadzenie ogrodu zgodnie z zasadami ekologii to przecież samo zdrowie – również dla „działkowicza”.W ekologicznym ogrodzie oczywistym jest, że nie stosujemy sztucznych nawozów. Zamiast tego można samemu wytrwarzać kompost (z odpadków kuchennych, ogrodowych), wzbogacać nawóz naturalny minerałami. Co robić z ogrodowymi resztkami? Na pewno nie należy ich spalać – lepiej przerobić na kompost, lub zakopać.

Udostępnij :)

Leave A Reply