Ekologia odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę. Świadomi wpływu, jaki mamy na planetę dokonujemy bardziej odpowiedzialnych wyborów. Ma to odzwierciedlenie zwłaszcza w dziedzinie codziennych obowiązków. Dbanie o dom w stylu „eko” wcale nie jest wbrew pozorom wyjątkowo czasochłonne czy drogie. Wystarczy zainteresować się odpowiednikami dla detergentów. W niektórych dziedzinach – ekologia oznacza również oszczędność.

Ekologia w domu.

Prowadzenie domu warto rozpocząć od segregowania śmieci (tym bardziej, iż już wkrótce będzie ono w wielu miastach obowiązkowe). Osobno składujmy papier, plastik oraz szkło, a także tzw. odpady „organiczne”. Można pomyśleć również o powtórnym wykorzystaniu surowców – zbiórkach makulatury, szklanych pojemników (z podziałem na szkło kolorowe oraz białe), a jeśli mamy ogródek – o inwestycji w prywatny kompostownik. Warto pamiętać, że elektrośmieci należy pozbywać się w specjalnie przystosowanych do tego punktach ( i mowa tutaj nie tylko o „dużych” sprzętach, ale także o niepozornych bateriach, które, wyrzucone do ogólnego zbiornika mogą przynieść wiele szkód dla środowiska). Jeśli chodzi o oszczędności wynikające z ekologicznego prowadzenia domu – to są one związane ze zmiejszonym użyciem wody (warto ograniczyć przede wszystkim ilość spłukiwanej wody, użytkowanie tzw. wody bieżącej, a długie kąpiele zastąpić szybszym prysznicem).

Oszczędzanie energii.

Drugim istotnym zadaniem jest oszczędność energii elektrycznej – użytkowanie energooszczędnego sprzętu AGD, dbanie o to, by bęben pralki był zawsze pełny, oraz korzystanie z energooszczędnych żarówek (które choć droższe, są bardziej opłacalne w perspektywie czasowej). Samo sprzątanie również może być ekologiczne. I niekoniecznie trzeba w tym celu nabywać specjalne detergenty z certyfikatem. Warto sięgnąć po sposoby znane jeszcze naszym babciom (czyli użytkowanie tzw. kuchennych preparatów, jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy – można samodzielnie komponować środki do czyszczenia). Również zastąpienie środków jednorazowego użytku (jak np. papier kuchenny, ściereczki nasączone detergentem) ich wielorazowymi odpowiednikami. Jeśli zaś chcemy, by nasze gospodarstwo domowe było jeszcze bardziej oszczędne i ekologiczne- warto zainwestować w system solarny, który pozwoli ogrzać dom energią słoneczną (wbrew pozorom, rozwiązanie to znajduje zastosowanie nie tylko latem).

Udostępnij :)

Leave A Reply