Życie w zgodzie z ekologicznymi zasadami może mieć wiele wymiarów. Również w pracy biurowej stosowanie się do nich nie jest trudne. Wystarczy pamiętać na co dzień o kilku podstawowych zasadach, oraz konsekwentnie przekonywać do nich pozostałych współpracowników.
Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to, jakie surowce są wykorzystywane do pracy biurowej.

Ekologia w biurze.

Nie wszystkie dokumenty muszą być archiwizowane w formie papierowej – zwłaszcza, że współcześnie multimedialne nośniki danych są dostępne w formie tak różnorodnej, jak nigdy wcześniej. Jeśli to możliwe, warto zaopatrzyć biuro w papier makulaturowy. Ponad to – użytkowanie go powinno być (w miarę możliwości) jak najefektywniejsze. Może to być m.in. dwustronne drukowanie dokumentów, powielanie tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne. Wszelkie „niepotrzebne” kartki, wydrukowane rachunki, ulotki, czy nawet gazety przyniesione do biura – warto oddawać do skupu makulatury. A właśnie, skoro mowa o drukowaniu – nie warto używać drukarek atramentowych, lecz zainwestować w sprzęt laserowy (przy czym dobrze jest zwrócić uwagę, czy toner może być powtórnie napełniany – to nie tylko zmniejszy wydatki, ale będzie bardziej ekologiczną opcją niż ciągłe zaopatrywanie biura w nowe tonery). Jednak ekologiczne prowadzenie biura to nie tylko dbanie o sprzęt biurowy.

Oszczędzanie energii.

Dobrze jest też pamiętać o oszczędności energii – czyli włączaniu sprzętów tylko wtedy, gdy są użytkowane (unikanie trybu stand by), gotowanie w czajniku elektrycznym większej ilości wody jednorazowo, używanie kubków ceramicznych zamiast plastykowych. Tam, gdzie światło musi być cały czas włączone warto pomyśleć o żarówkach energooszczędnych. Oprócz tego każdy z pracowników może zastanowić się nad tym, czy np. przez kilka dni w tygodniu nie mógłby dojeżdżać do pracy na rowerze (lub dochodzić pieszo). W ten sposób nie tylko ograniczona zostanie emisja spalin do atmosfery, ale również pracownicy biurowi będą mieć więcej sił witalnych (i unikną szkodliwej dla zdrowia i życia otyłości). Jeśli nie ma możliwości dotarcia do biura rowerem – można zdecydować się na wspólne dojazdy.

Udostępnij :)

Leave A Reply