Ekologiczny styl życia dawno już przestał być domeną ekscentryków i ludzi żyjących z dala od cywilizacji. Co więcej – bycie „eko” nie tylko uległo redefinicji, ale także stało się modne. Współcześnie ekologia wkracza na salony. Do tego stopnia, że również producenci ubrań, akcesoriów, kosmetyków aspirują do tego, aby ich wyroby były wytwarzane z materiałów przyjaznych dla środowiska oraz w sposób nie degradujący go.Bycie „eko” nie ogranicza się zatem do stosowania w praktyce zasad recyklingu, oszczędzania wody, energii elektrycznej, kupowania zdrowej, nieprzetworzonej żywności, środków czystości o naturalnym składzie… Opócz tego można ekologicznie pielęgnować urodę, ubierać się w tkaniny wytworzone z naturalnych włókien etc…Producenci ekologicznej odzieży deklarują nie tylko fakt, że ich tekstylia są wykonane z tkanin naturalnych (wzrastających na uprawach, które nie zagrażają środowisku).

Ekologiczne ubrania.

Ponad to przy wytwarzaniu takich ubrań nie zużywa się gigantycznych ilości wody czy chemikaliów – proces produkcji nie wywiera więc negatywnych skutków na otoczenie. Ekologiczne ubrania wykonywane są z roślin takich jak organiczna bawełna, bambus, konopie, bez domieszek sztucznych surowców. Są przyjazne także dla naszej skóry, pozwalają jej oddychać, są wytrzymałe i na ogół hipoalergiczne. Warto zdać sobie sprawę, że uprawa bawełny na sposób klasyczny może znacznie degradować środowisko – zużywa się bowiem przy niej niezwykle dużo środków chemicznych, jak pestycydy ( w tym takie, które przyczyniają się do powstawania nowotworów).

Bawełna, a ekologia.

Lepiej więc wybierać organiczną bawełnę (która staje się coraz bardziej dostępna, można ją znaleźć także w ofercie sieciówek), ubrania z konopii (które cechuje ogromna wytrzymałość, łatwość prania i prasowania, a także dobre chłonięcie wilgoci, oraz – wbrew pozorom – miękkość, która wzrasta w miarę eksploatacji), czy z bambusa. Ceny ekologicznych ubrań i akcesoriów są zróżnicowane. Na ogół trzeba za taki podkoszulek czy bluzę zapłacić nieco więcej, niż za wykonany z tkaniny tradycyjnej. Również wybór wzorów i kolorów jest mniejszy. Ta tendencja jednak stopniowo ulega zmianie.

Udostępnij :)

Leave A Reply