Wiele słyszymy ostatnio o eko-rodzicach, ekologicznym jedzeniu, ekologicznym stylu życia. Co tak naprawdę oznacza bycie eko?

Bycie eko jest modne

Gdzie rusz zalewani jesteśmy chwytliwymi sloganami promującymi bycie eko, a ograniczającymi to bycie jedynie do wspomnianego zdrowego jedzenia czy prania w łupinach orzechów. Powszechnie panująca moda na bycie eko nie jest na pewno niczym złym, wszystkim nam wyjdzie na dobre. Wszytko to jednak, aby miało ręce i nogi, domaga się pewnego ulokowania w szerszym kontekście.

Ekologia człowieka

Konieczne jest coś takiego, jak ekologia człowieka oraz ekologia rodziny odpowiednio pojmowana. Czy chcemy być eko, bo taki jest obecnie trend? Bynajmniej! Osobom, które autentycznie żyją w sposób ekologiczny nie chodzi z pewnością o bycie nowoczesnymi czy postępowymi. Wręcz odwrotnie. Chodzi raczej o powrót do korzeni w tych obszarach, gdzie jest to dla nas lepsze, korzystniejsze, gdzie wpływa to na polepszenie jakości naszego zdrowia i życia. Warto jednak dodać, że jakość tę traktujemy w sposób długoterminowy, rozległy, a nie jako doraźne poprawienie poziomu życia.

Co oznacza bycie eko?eko

Bycie eko najprościej określić można jako wybieranie ekologicznego stylu życia. Jest ono przyjęciem pewnej harmonijnej wizji świata, w którym człowiek pozostaje odpowiedzialny za siebie i za środowisko, w którym żyje. Odpowiedzialność za siebie wymaga między innymi dbałości o swoje zdrowie i w tym aspekcie znajduje zastosowanie właśnie zdrowa, ekologiczna żywność, ekologiczne środki czystości, eko-produkty dla dzieci i niemowląt, lecz również przebywanie w świeżym, niezanieczyszczonym otoczeniu, uprawianie sportu, ruch.

Autor: Natalia Wieteska

Udostępnij :)

Leave A Reply